پنجشنبه, 6 آذر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
فراخوان
کرونا

تاریخچه GIS( Geographic Information Systems)

ریشة GIS از علم جغرافیا مشتق می­گردد. در سال 1960 میلادی دولت کانادا برای مشخص نمودن وضعیت منابع طبیعی موجود در این کشور، اقدام به برداشت حجم زیادی از اطلاعات نموده و آنهارا در قالب یک سیستم اطلاعات جغرافیایی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. بدین ترتیب اولین سیستم GIS تحت عنوان C-GIS بوجود آمد. در ابتدا این سیستم­ها­ توسط کاربران موجود مورد استقبال قرار نگرفت. ولیکن از اواخر دهة 60 میلادی به بعد بدلیل ورود کامپیوترهای پیشرفته با قابلیت­های بالا، در رشته­های مختلف علمی کاربردهای متنوعی یافت و مورد پسند شد. در این سیستم ها عکس­های هوایی، نقشه­های موجود مورد استفاده قرار گرفتند.

در اواسط دهه 1980 با معرفی رایانه­های کوچک و به مراتب ارزان­تر برنامه­های ساده با توانایی نمایش آسان اطلاعات جغرافیایی و افزایش توانایی­های تحلیلی و گرافیکی و استفاده سیستم­های شبکه­ای متمرکز و غیر متمرکز پذیرش و مقبولیت عمومی پیدا کرد.

امروزه سیستم­هایGIS  به صورت دانش پویا و متمرکز و با رشد سریع ظاهر شده و در ذخیره، پردازش، تحلیل و نمایش داده­های فضایی و غیر فضایی(نقشه و داده­های آماری) پیشرفت       فوق العاده­ای داشته است.